Partneři

VÁGNER POOL

ZODIAC POOL CARE


(Aktuální nabídka Destone
k dispozici na vyžádání)


 

 

NOVINKY

arr3Sledujte nás na Facebooku!Chcete být informováni o aktuálních novinkách a akcích? Sledujte náš nový Facebookový profil na... arr3máme platební terminál NA PRODEJNĚ NYNÍ MOŽNOST PLACENÍ KARTOU VČETNĚ BEZKONTAKTNÍ KARTY PŘES PLATEBNÍ...

KONTAKTY

MBAZENY KOMPLET s. r. o.
U Vlečky 1757/1
400 01 Ústí nad Labem
tel: +420 724 021 551
napište nám

ANKETA

Spoléháte při čištění bazénu na profesionály?

Ano 27% Ne 25% Nemám bazén 23% Využívám MBAZENY KOMPLET 26%

RADY A TIPY »
FAQ Všeobecné o bazénech

Zodpověděli jsme nejčastější otázky našich zákazníků, například jak dávkovat bazénovou chemii, jaké vybrat filtrační zařízení a jak čistit účinně bazén. Pokud i po prohlédnutí sekce Nejčastější dotazy zůstane váš dotaz nezodpovězen, neváhejte nás kontaktovat.


Je nutné mít v bazénu filtrační zařízení?

Bazénové filtrační zařízení je nejdůležitější technické vybavení bazénu. Při výběru vhodného filtračního zařízení je lepší vždy filtrační zařízení raději předimenzovat.


Je lepší filtrační zařízení pískové nebo kartušové?

Pro zapuštěné bazény je jednoznačně lepší pískové filtrační zařízení. Kartušové filtrační zařízení je vhodné pro nadzemní bazény do objemu 5m3.


Jak velké a výkonné filtrační zařízení na jakou velikost bazénu?

Nádoba u filračního zařízení musí být vždy adekvátní výkonu bazénového čerpadla (většinou se prodává kit nádoba + čerpadlo). Pro privátní bazény je nutné zvolit filtrační zařízení, aby přefiltrovalo bazén 1-2x za 8 hodin denně.


Jak často má být denně zapnuté filtrační zařízení?

Pokud je filtrační zařízení spočítané na velikost bazénu, mělo by být zapnuté cca 8hod. denně (viz. otázka a odpověď č.3). Písek ve filtračním zařízení je nejlepší měnit jednou za 3-5let.


Proč "rezne" nerez v bazénu ošetřovaném elektrolýzou slané vody?

U bazénů ošetřovaných elektrolýzou slané vody obecně nedoporučujeme používat nerez, protože elektrolýza soli je velice agresivní. Agresivní je nejen na nerez a veškerou bazénovou technologii, ale i u vnitřních bazénů na kovy mimo bazén. Pokud však musí být nerez použita např. žebřík, doporučujeme nerez s označením AISI – 316. Avšak i nerez AISI – 316 za některých podmínek ,,rezne“. Nejprve se vyskytuje koroze bodová a následně i koroze plošná. Tato koroze je většinou příčinou bludných proudů, neuzemněným nebo naopak uzemněným žebříkem, usazením rozpuštěné soli na nerezové oceli, přechlorovanou vodou, příliš nízkou hodnotou pH, vlhkým prostředím v kombinaci s chlorem atd. Po odstranění těchto problémů je nutné pravidelně ošetřovat nerezovou ocel přípravkem na to určeným.


Je nutné používat současně filtrační zařízení i bazénovou chemii?

Vždy je nutné používat současně filtrační zařízení a bazenovou chemii. Jedno bez druhého nefunguje. Pokud se použije UV Lampa nebo Ionizátor Laguna, může se pouze snížit dávkování chemie.


Jaká bazénová chemie je nejúčinnější?

Účinná látka, ať už je to látka dezinfekční, vločkovací, algicidní či detergentní, musí být ve výrobku obsažena a vysoká koncentrace je zde žádoucí. Čím vyšší koncentrace, tím vyšší účinnost a nižší spotřeba. Všechny přípravky firmy CHEMOFORM jsou vysoce koncentrované a tudíž účinné.

Přípravky ale téměř nikdy netvoří čistá účinná látka. Důvodem jsou buď rizika spojená s používání koncentrátu, komplikované dávkování koncentrátu či nutnost použití pojiv (tablety, granuláty).

Kvalitu přípravku tvoří i tyto přidané látky. U tekutých přípravků je třeba dbát na čistotu výroby a použité kapaliny a eliminovat riziko kontaminace přípravku bakteriemi či dalším znečištěním z okolí, aby přípravek nereagovat s těmito částicemi již během přepravy k zákazníkovi a aby zákazník dostal přípravek plně funkční. Tekuté přípravky firmy CHEMOFORM AG se vyrábí bez přístupu vzduchu, plně automaticky a s využitím nejmodernějších technologií, zde je tedy zajištěno, aby zákazník dostal výrobky koncentrované a kvalitní. U pevných látek, již zmíněných tablet a granulátů, tvoří kvalitu (kromě co nejvyššího podílu účinných látek) také pojiva. Pojiva často nemusí být uváděna v bezpečnostních listech ani na etiketách pro jejich relativně malé množství, i když se často jedná o látky zdraví škodlivé až nebezpečné. Tato pojiva se navíc neodfiltrují, jejich hodnota v bazénové vodě se běžně neměří, zůstávají ve vodě a při dlouhodobém používání mohou poškodit bazénovou vodu tak, že bude doporučena její výměna. Firma CHEMOFORM AG vyrábí tablety se sníženým obsahem pojiv.

Budeme-li se bavit o bazénové chemii z hlediska účinnosti dezinfekčních látek a volit mezi chlorovou a bezchlorovou úpravou vody, není snadné dát jednoznačné doporučení. Vždy je zde volba mezi výhodami a nevýhodami jednotlivých forem péče o vodu.

Chlorová chemie je jednoznačně nejúčinnější formou úpravy bazénové vody. Oproti kyslíkové chemii je obvykle levnější, jednodušší. Chlorová chemie ale oproti kyslíkové při vyšších teplotách vody rychle vyprchává, zvyšuje se její spotřeba a zvyšuje se množství vázaného chlóru. Chlorová chemie je také dráždivější než chemie kyslíková.

Dávkování chlorové chemie ve formě tablet se často řeší pomocí tablet BST. Jedná se o chlórovou trojkombinaci: aktivní obsah chlóru 84%, flokulant (pro zvločkování drobných nečistot) a protiřasový prostředek, organické tablety 200 g nebo 20 g. Bazénová Super Tableta je pomalu rozpustný stabilizovaný chlórový přípravek vhodný pro preventivní dlouhodobou údržbu bazénové vody, ničící zárodky a bakterie. Flokováním odstraňuje jemné nečistoty a brání tvorbě řas. Vhodné zejména pro dlouhodobé a preventivní ošetřování průzračné bazénové vody.

Kyslíková chemie pro použití v soukromém bazénu je z hlediska dezinfekční účinnosti dostačující. Nedráždí pokožku, v bazénu ošetřeném kyslíkovou chemií se mohou koupat i kojenci a batolata. Péče o vodu je zde mírně náročnější a cena je oproti chlóru dražší. I při pravidelném používání kyslíkové chemie doporučujeme při odstávce provozu vložit do skimmeru čas od času chlorovou tabletu.

Nechte si při koupi chemie poradit od odborníků na prodejně. Správným dávkováním a správným výběrem přípravků můžete výrazně ovlivnit kvalitu vody i výslednou spotřebu bazénové chemie za rok.

 


Jak silný výměník, el. topení nebo tepelné čerpadlo na jakou velikost bazénu?

Tento výpočet není jednoduchý. Musejí se brát v potaz tepelné ztráty - izolace stěn i dna bazénu, zakrývání hladiny, u výměníku teplota vstupní vody z topného média, délka bazénového potrubí, samozřejmě kubatura vody v bazénu atd. Proto, aby se nemusel každý výměník, el. topení nebo tepelné čerpadlo na bazén počítat zvlášť, lze využít tabulku v katalogu VAGNER POOL 2011-2012 na straně 148 - orientační tabulku výkonů na danou velikost bazénu. Doporučujeme výkon raději předimenzovat.


Mám v bazénu kalnou vodu a řasy, jak vodu zase vyčistit?

Postup vyčištění vody v bazénu je vždy stejný. Nejprve zapneme filtrační zařízení, případně ho vyměníme za silnější (viz. otázka a odpověď č.3) následně změříme pH a upravíme na hodnotu 6,8-7,2 dále přechlorujeme vodu chlorovým granulátem a následně vyvločkujeme vločkovačem. Filtrační zařízení každý den proplachujeme. Tento proces opakujeme vícekrát až do úplného vyčištění vody.


Jak správně zazimovat bazén?

Nejprve upustíme vodu cca 25cm pod protiproud, pokud není protiproud, tak pod trysky. Dále vysajeme nebo vyfoukáme vodu z potrubí (provádí většinou bazénová firma). Následně vypustíme vodu z filtračního zařízení a ze všech čerpadel. Co jde jednoduše odmontovat a co uneseme můžeme uložit do tepla. Nakonec přikryjeme bazén krycí plachtou a plachtu upevníme.

NGViYmVhZG